Sekcija za dezinfekcijo, dezinsekcijo in deratizacijo Slovenije

Smernice sekcije izvajalcev DDD

Smernice sekcije izvajalcev DDD


Smernice govorijo o izvajanju storitev deratizacije in dezinsekcije v živilskih obratih, ki zapadejo pod direktive sistema HACCP oziroma pod predpise VURS-a ter o minimalnih strokovnih standardih za obvladovanje škodljivcev s strani pooblaščene organizacije za izvajanje DDD dejavnosti pri naročniku.
 

Vsebina je v pripetem dokumentu.


Pripeti dokumenti: Smernice SDDD

Smernice za nadzor nad glodavci za komunalna podjetja

Smernice za nadzor nad glodavci za komunalna podjetja

Glodavci povzročajo znatno ekonomsko škodo in so povezani tudi z zdravstvenimi težavami, kar narekuje potrebo po učinkovitem zatiranju.  Obvladovanje glodavcev je kompleksen, integralen pristop, ki združuje tako preventivne – defenzivne ukrepe, kot kurativne - ofenzivne ukrepe.  

Smernice za nadzor nad glodavci za komunalna podjetja je pripravila Sekcija izvajalcev DDD. Pripravljene smernice vključujejo usmeritve za izvajanje monitoringa, pripravo programov za izvajanje deratizacije, pogostost izvajanja deratizacije, opredelitev vrste in količine preparatov, da se kljub uporabi določenih preparatov ohranja zdravo življenjsko okolje. 

Memorandum o soglasju: Spodbujanje celostnega zatiranja škodljivcev v Evropi

Memorandum o soglasju: spodbujanje celostnega zatiranja škodljivcev v Evropi

V sekciji želimo slovenski javnosti izpostaviti Memorandum o soglasju: Spodbujanje celostnega zatiranja škodljivcev v Evropi , ki ga v skrbi za celovito in visoko kakovostno obvladovanje škodljivcev v našem okolju, podpisujejo združenja strokovnih izvajalcev, posamezni usposobljeni izvajalci nadzora nad škodljivci, zainteresirana javnost in institucije v Evropski uniji. Memorandum je pripravila Konfederacija evropskih nacionalnih in regionalnih združenj izvajalcev DDD ukrepov, ki izvajajo celovit nadzor varstva pred škodljivci - CEPA.

Celostno zatiranje škodljivcev (Integrated Pest Management – IPM) in strategija na podlagi ekosistema sta pristopa, ki ju je uvedla organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo na podlagi znanstvenih raziskav. Oba sistema si prizadevata za dolgoročno preprečevanje škodljivcev ali škode, ki jo povzročajo, in večinoma uporabljata tehnike za upravljanje habitata in spreminjanje kulturnih praks, ki lahko povzročijo širjenje škodljivcev.

Strokovno obvladovanje škodljivcev zahteva temeljito razumevanje škodljivcev, njihovih različnih značilnosti in okolja, kjer živijo, kadar škodujejo zdravju ljudi in živali. Posegi za strokovno obvladovanje škodljivcev morajo biti celostni in trajnostni, da se zmanjša tveganje za zdravje ljudi, koristnih in neciljnih organizmov ter okolja. Posegi nestrokovnjakov lahko vplivajo na zdravje izvajalcev storitev in naročnikov, ki naročajo te storitve za zaščito svojih domov, podjetij in sosesk. Neustrezni ukrepi ali nepravilno izvedeni posegi lahko resno škodujejo okolju in strokovni verodostojnosti celotnega sektorja za obvladovanje škodljivcev.

Sekcija izvajalcev DDD je s svojimi člani pristopila k podpisu memoranduma v letu 2020. S tem se je pridružila pozivu k uradnemu priznanju ključne vloge strokovnega zatiranja škodljivcev pri zaščiti zdravja in varnosti prebivalcev ter spodbujanju varnega in zdravega okolja za vse. Hkrati so se zavezali, da bodo pomagali podjetjem in javnim ustanovam zagotavljati visoke higienske standarde ob sočasnem zagotavljanju zaščite biotske raznovrstnosti in ogroženih živalskih vrst. S tem bodo prispevali tudi k ohranjanju verodostojnosti celotnega sektorja za zatiranje škodljivcev, ki omogoča varno in trajnostno bivanje.

Sekcija vabi vsa podjetja, organizacije in posameznike k podpisu memoranduma , da v sodelovanju dosežemo napredek.

Mednarodni kodeks o ravnanju s pesticidi

Mednarodni kodeks za ravnanje s pesticidi


Svetovna zdravstvena organizacija, Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo je pripravila že četrto različico mednarodnega Kodeksa za ravnanje s pesticidi. Kodeks zagotavlja okvir, ki vodi vladne regulatorje, zasebni sektor, civilno družbo in druge zainteresirane strani k najboljši praksi pri ravnanju s pesticidi v celotnem obdobju življenjskega kroga.

Prijava za udeležbo na  nadaljevalno/obnovitveno izobraževanje izvajalcev DDD, 2. termin, dne 24.11.202 od 8.00 do 14.00 ure.

Preden oddate obrazec ponovno preverite, če ste pravilno navedli ime in priimek ter e-naslov. Na e-naslov, ki ste ga navedli vam bomo poslali povezavo, preko katere se boste udeležili izobraževanja.